Marosbogát

Marosbogát

DATE STATISTICE

Sate aparţinătoare: Bogata, Ranta
Total locuitori: 1.845
Componența etnică: 1.147 români, 487 maghiari, 62 romi, 149 nedeclarați
Componența religioasă: 1.170 ortodocși, 36 romano-catolici, 446 reformați, 4 greco-catolici, 183 alte confesiuni, 6 nedeclarați
Suprafața totală: 30,52 kmp

DESCRIERE/MONOGRAFIE

A községhez tartozó falvak: Ránta.
Marosbogát a Maros jobb oldalán terül el, három oldalról veszi körül a folyó hosszú kanyarulata, műúton 7 km-re van Marosludastól és 42 km-re Marosvásárhelytől. Marosbogát már a bronzkorban lakott terület volt. Első írásos említése 1295-ből való, Bagach néven. Területén több Coţofeni-kultúrához tartozó maradványt tártak fel. A Haláldombon (Dealul Morţii) egy római táborhely létezett, mely felügyelte a Maros középső folyásának vidékét. A református templom építésénél nagy mennyiségű, az V. Macedón Légió pecsétjével ellátott téglát használtak. A község lakossága részt vett a Horia, Cloşca és Crişan vezette 1784-es parasztfelkelésben. Az 1848-as forradalom idején a marosbogáti Nicolae Vlăduţiu pap az Avram Iancu vezette hadseregben a Mezőség ispánja tisztséget töltötte be.

FISA PRIMAR

Doina Coc - primar comuna Bogata

Primar: Doina Coc – independent

Data naşterii: 30.10.1965
Soţul: Gelu-Ioan
Copii: Vlad-Ioan
Studii: Facultatea de Agricultură, Univ. Științe Agricole
Activitate administrativă: din 1997
Primar din anul: 2020

CONDUCERE

Viceprimar: Szántó Alpár-Attilla UDMR
Secretar general: Kerekes Tünde-Anikó
Consilieri:
Bartha László UDMR
Bucur Ioan-Silviu PSD
Dordea Nicolae-Marius PMP
Jica Victor Pro Romania
László Ferenc Pro Romania
Moscaliuc Marian PNL
Nagy József UDMR
Oroian Vasile PMP
Pop Ioan PSD
Stoica-Stan Marian Pro Romania

INTERVIU

A korábbi elöljárótól, Barta Lászlótól egy 50%-ban elkészült projektet vettem át, ami az ivóvízhálózat bővítésére vonatkozott a községhez. Számomra elsődleges fontosságú volt, hogy megsürgessem ennek a projektnek a kivitelezését, az előző két évben ugyanis nagyon aszályos időszakok voltak, az embereknek szükségük volt vízre. Most már minden háztartás rá van csatlakoztatva a hálózatra. Ez minden, amit a korábbi polgármestertől átvehettem.
A projekt értéke 2,25 millió lej. Amikor indultam a helyhatósági választáson, célul tűztem ki magam elé, hogy mindent megvalósítok a község érdekében, ami az előző polgármestereknek nem sikerült. Itt születtem, de egy ideig a szülőfalumtól távol éltem, amikor pedig 25 év múlva hazatértem, megdöbbenve vettem tudomásul, hogy a községben nincs iskola, orvosi rendelő, a polgármesteri hivatal épülete készül összedőlni, az utak állapota is hagy kivetnivalót maga után stb. Ez volt az a pillanat, amikor elhatároztam, hogy jelöltetem magam a polgármesteri tisztségre, hogy tehessek valamit a községért. Az Anghel Saligny országos beruházási programon keresztül sikerült támogatást lehívnunk a DC117-es jelzésű községi út aszfaltozására és korszerűsítésére Rántától, most kell aláírnunk a kivitelezési szerződést. Az országos helyreállítási terven (PNRR) keresztül két pályázatunkra nyertünk támogatást, és írtuk alá a finanszírozást szerződést: az egyik a marosbogáti iskola felújítására és korszerűsítésére vonatkozik 2,18 millió lej értékben, a másik a rántai kultúrotthon rendbetételére és modernizálására 381 ezer lej értékben. A református egyházközségtől sikerült megvásárolnunk azt az épületet, amelyben az iskola működik (háromnegyed részben az egyházközségnek visszaszolgáltatott tulajdon volt). Ugyanakkor, mivel nem volt orvosi rendelőnk, elindítottuk a rendelő felépítésének a projektjét, a munkálat 90%-ban elkészült. Idén (2023) nyáron az átadására is sor kerül. Miután megállapítottuk, hogy a sportbázis épületébe - ami egy új létesítmény, de belül megrongálódott - beesik az eső, rendbe tettük és kifestettük, illetve fürdőhelyiségeket alakítottunk ki benne. Hasonló volt a helyzet a marosbogáti kultúrotthonban, ami támogatásban részesült, de csak egy része volt felújítva - a könyvtár és a klubterem -, a nagyterembe pedig beesett az eső. Az épület tetőzetén kicseréltük a cserepeket, beltéri festést végeztünk, az ablakokra függönyöket tettünk, a színpad elé is függönyt szereltünk, továbbá légkondicionáló berendezéssel láttuk el az ingatlant, így most már biztosítva vannak a feltételek ahhoz, hogy igazi kultúrotthonként működhessen. Remélem, hogy a mandátum végére a padokat is kényelmesebb székekre cserélhetjük. Célul tűztem ki, hogy a településen áthaladó, DJ15-ös jelzésű megyei úton fedett buszmegállókat hozunk létre az utasok védelme és kényelme érdekében. 2021-ben és 2022-ben sikerült néhány bővítést végezni a gázhálózaton Rántán és Marosbogáton, így 50 személyt ingyen csatlakoztattak rá a hálózatra. A beruházás mintegy 500 ezer lejbe került. Nagyon fontosnak tartom a gyermekek nevelését, oktatását, ezért minden tőlem telhetőt megtettem annak érdekében, hogy jó körülményeket biztosítsak számukra az iskolában és az iskolán kívül is. Kezdeményeztem az iskola felújítását, és kirándulások szervezését is támogattam. Vannak gyermekek, akik mostanáig nem jártak a községen kívül. Elvittem őket a marosvásárhelyi állatkertbe, városlátogatásra, múzeumokba stb. A szállításukat szponzorok segítségével biztosítottam, a belépőjegyeket mi fizettük. Szeretnék továbbá egy játszóteret létrehozni a községbeli gyermekek számára.
A szisztematikus kataszterezés 70%-ban készült el, jelenleg még hét szektor van hátra. A belterület telekelése elkészült, és az óvások is ki vannak értékelve, így szeptemberre vagy októberre minden tulajdonosnak meglesz a telekkönyve. A Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartó Hivataltól biztosítottak arról, hogy az év végéig a betelekelés előtt álló hét szektorban zajló munkálatokra is megszervezik a versenytárgyalást. Sajnos a lakosságból sokan külföldön dolgoznak. A korábbi népszámláláskor 2036 lakosa volt a községnek, a mostani eredmények szerint pedig 1845 fős a népesség, ami jelentős csökkenésnek számít.