Gernyeszeg
Gernyeszeg
DATE STATISTICE
Sate aparţinătoare: Gorneşti, Iara de Mureş, Ilioara, Mura Mare, Mura Mică, Pădureni, Periş, Petrilaca de Mureş, Teleac
Total locuitori: 5.072
Componența etnică: 770 români, 3.514 maghiari, 420 romi, 5 germani, 363 nedeclarați
Componența religioasă: 743 ortodocși, 343 romano-catolici, 3.159 reformați, 47 greco-catolici, 776 alte confesiuni, 4 nedeclarați
Suprafața totală: 54,39 km2
DESCRIERE/MONOGRAFIE
A községhez tartozó falvak: Marosjára, Kisillye, Nagyszederjes, Kisszederjes, Erdőcsinád, Körtvélyfája (Körtefája), Magyarpéterlaka, Marostelek.
Gernyeszeg a Maros bal partján terül el, 16 km-re Marosvásárhelytől és Szászrégentől. 1319-ben említik először az okiratok, Knezeg névvel. A hozzá tartózó falvak - Marosjára, Erdőcsinád és Magyarpéterlaka - 1332-ben, Nagyszederjes - 1359-ben, Marostelek - 1381-ben, Körtvélyfája - 1441-ben, Kisillye - 1460-ben szerepelnek először.
Megemlítendő a körtvélyfáji XVI. században épült református templom és a nagyszederjesi, XVII. században épített Szent Arkangyalok ortodox fatemplom.
Gernyeszeg központjában található a Teleki-kastély (1772-1803) a Teleki család kriptájával együtt. Műemlék.
POLGÁRMESTER: Kolcsár Gyula (RMDSz)
Data naşterii: 12.07.1972
Soţia: Ilona
Copii: Kincső; Panna
Studii: Facultatea de Horticultură, USAMV Cluj-Napoca
Activitate administrativă: consilier local 2004-2008
Primar din anul: 2008
CONDUCERE
Viceprimar: Szabó Ernő UDMR
Secretar general: Anca-Maria Pașcan
Contabil: Maria-Magdalena Maloș
Consilieri:
Antal Levente-Mihály UDMR
Bartis Levente UDMR
Biró Lénárd UDMR
Biró Sándor UDMR
Ciobanu Doru ALDE
Dávid Balázs UDMR
Haboczki Barna-András UDMR
Kurcsi Ioan UDMR
Morar Cornelia PNL
Orbán Zoltán UDMR
Aurel Savu PSD
Szabó Attila UDMR
Vaida Marcel PNL
Szász András UDMR
INTERVIU
Jelenleg (2023) folyamatban van a körtvélyfáji általános iskola felújítása. A projektet az előző mandátum alatt indítottuk el, de a munkaerőhiány miatt nehézségekbe ütköztünk. Újra leszerződtük a munkálatot, és most már minden a rendes kerékvágásban halad, ami azt jelenti, hogy a körtvélyfáji iskola új köntöst kap, hőszigetelve is lesz, tehát a 21. századhoz méltó, modern tanintézménnyé válik.
A körtvélyfáji és a magyarpéterlaki kultúrotthonok is korszerűsítés alatt állnak. A kivitelező cég, sajnos, időközben fizetésképtelenné vált, de találtunk megoldást a problémára, így ezek a beruházások is hamarosan elkészülnek.
A Maros menti LEADER csoport pénzalapjából tavaly még két műgyepes pályát hoztunk létre Magyarpéterlakán és Marosteleken a meglévő három pálya mellé, amelyek Körtvélyfáján, Gernyeszegen és Erdőcsinádon találhatók. Ezzel egy időben befejeztük az utcák aszfaltozását Gernyeszegen és Körtvélyfáján, a munka még folyamatban van, a vízlevezető árkokon dolgoznak, ha ez meglesz, a végső átadás következik. Az utcák aszfaltozása körülbelül 1,8 millió euróba került.
A gernyeszegi és körtvélyfáji szennyvízhálózat kiépítése is a végéhez közeledik. Egy hatalmas munkálatról van szó, ami mintegy hét éve folyik. A beruházás végső átadására 2022. december végén került sor, jelenleg a lakosság hálózatra való csatlakoztatása zajlik.
Átadás előtt áll az erdőcsinádi ivóvízhálózat is. Ha ez meglesz, elmondhatjuk, hogy a község lakosságának ivóvízellátása több mint 80%-ban biztosítva van.
A vízhálózat a községközpontban és Körtvélyfáján már ki volt épülve - a két településnek közel 4000 lakosa van -, ugyanígy Marosjárában is, és ezekhez jön Erdőcsinád. A péterlaki és marosteleki ivóvíz- és szennyvízhálózat projektje elbírálás alatt áll, bízunk benne, hogy nyertes lesz, és ebben a két faluban is bővíthetjük a hálózatokat. Erdőcsinádon az ivóvíz- és a szennyvízhálózat körülbelül másfél millió euróba került.
Az Anghel Saligny országos beruházási programon keresztül folyamatban van a DC16-os jelzésű, Körtvélyfája és Marosjára közötti községi út korszerűsítési terve. Ez a 9,2 kilométeres útszakasz idén elkészül, a finanszírozási szerződést már aláírtuk a fejlesztési miniszterrel. A projekt értéke nyolcmillió lej.
Szintén az Anghel Saligny programon keresztül következik egy másik, a fejlesztési minisztériumban aláírt projekt a Nagyszederjes - Kisszederjes - Kisillye közötti, valamint a Péterlakát Marostelekkel összekötő, DC15-ös jelzésű községi út aszfaltozására. Ezen projekt által gyors léptekkel közeledünk a községi utak aszfaltozásának befejezéséhez.
Gernyeszeg egy kilenc települést magába foglaló község, amelyben a községi utak és utcák, valamint a mellékutcák összhosszúsága majdnem 94 kilométer.
Az országos helyreállítási terven (PNRR) keresztül is vannak folyamatban levő projektjeink. A napokban nyújtunk be egy pályázatot a község iskoláinak korszerűsítésére és felszerelésére.
Amint már említettem, a körtvélyfáji iskolában már javában folyik a felújítás, következik a gernyeszegi Teleki Domokos Általános Iskola és az erdőcsinádi iskola. Egy másik szerződést az általános területrendezési terv (PUG) elektronikus GIS-rendszerbe való bevezetésére írtunk alá.
Az elkövetkezőkben megpróbáljuk a helyi költségvetésből - ahol mintegy 320 ezer euró áll rendelkezésünkre - önműködővé tenni a közvilágítást, a sportpálya öntözőberendezését és egyes, zöldenergia-termeléshez kapcsolódó beruházásokat.
Ami a közigazgatási területi egységünkhöz tartozó épületek energetikai hatékonyságának növelését illeti, az egyetlen ingatlan, ami a mutatók szerint ilyen jellegű felújítást igényelne, a polgármesteri hivatal régi székhelye, a többi épület ugyanis új vagy frissen volt felújítva. A genyeszegi általános iskolát 2000-ben újítottuk fel. Az erdőcsinádi és a körtvélyfáji kultúrotthonok, valamint a körtvélyfáji iskola felújítás alatt áll. A községhez tartozó középületek 80%-a fel van újítva és hőszigetelve van.
A LEADER-projektek nagyjából befejeződtek, azaz elfogytak a projektekre szánt pénzalapok, türelmetlenül várjuk a következő kiírást. Újabb lehetőségek támogatások lehívására valószínűleg az év végén vagy az új esztendő elején lesznek. Szükségünk lenne még egy haszonjárműre, pontosabban egy quadra a természeti katasztrófák, illetve tűzesetek helyszínére való kiszálláshoz. A községnek már van egy quadja, amit szintén a LEADER csoporton keresztül vásároltunk, és mivel nagyon hatékonynak bizonyult, szeretnénk még egyet beszerezni. Főként a kisebb mérete miatt előnyös, ami lehetővé teszi, hogy könnyen behatoljon a lakosok udvarára, ugyanakkor egy 4x4-es haszonjárműről lévén szó, lejtős, illetve meredek terepen is lehet vele közlekedni, ezért is annyira hasznos. A múlt évben nagyon aszályos tavaszunk volt, és a tarlótüzek mellett erdőtüzek is előfordultak a községben. Ez a jármű nagy segítségünkre volt a tűzoltásnál, ezért úgy gondoljuk, hogy jó lenne még egy belőle.
A rendelkezésünkre álló összegekből utolsóként egy héttonnás, gumi hernyótalpas exkavátort szándékszunk vásárolni, amivel olcsóbban tudjuk elvégezni az ivóvíz- és a szennyvízhálózatra való bekötéseket.
Úgy gondolom, hogy a mai korban a sport azok közé a dolgok közé tartozik, amelyeket következetesen kell támogatni és gyakorolni. Mi, polgármesterek, hajlamosak vagyunk csak a föld alatti és talajszinti infrastruktúrára, a betonozásra, aszfaltozásra, szennyvíz- és ivóvízhálózatra és hasonlókra gondolni. Véleményem szerint a 21. században, amikor a gyermekeknek nagyon sok a tanulnivalójuk, és internetlázban égnek, kötelességünk pénzösszegeket szánni a sportra, hogy ebbe az irányba tereljük őket. Hosszú távon ez a beruházás a lakosság egészségi állapotában, illetve a kórházi kezelések ritkulásában térül meg. Az egyetlen olyan község vagyunk a két megyei jogú város, Szászrégen és Marosvásárhely között, amelynek a polgármesteri hivatal által támogatott futballcsapata van. Három csapatunk van korosztályokra felosztva, hivatásos edző foglalkozik a gyermekekkel. Mi, férfiak, rendszerint csak a labdarúgásra fordítunk figyelmet, pedig más sportágakra is összpontosíthatnánk, hogy a lányokat is megpróbáljuk kimozdítani a számítógép elől. Nálunk nagyon sok futballmérkőzést szerveznek mind a fiatalabb, mind az idősebb korosztálynak. Ilyen volt a Falvak Kupája, a Székelyföld Kupa stb. Van egy rendbe tett sportbázisunk, amit a jövőben szeretnénk még fejleszteni. Jelenleg a sportterem melléképületein dolgozunk, ez a terem ugyanis 2007-ben épült, és úgy gondolom, hogy 16 év után legalább a fürdő- és az egyéb mellékhelyiségeit érdemes felújítani.
Ami a kulturális életet illeti, több fesztiválunk is van, de a legjelentősebb az erdőcsinádi Gyöngykoszorú nemzetközi néptánctalálkozó, amelyet idén a 29. alkalommal szerveztünk meg.