SZÁSZRÉGEN
Szászrégen
DATE STATISTICE
Total locuitori: 29.742
Componența etnică: 17.304 români, 5.607 maghiari, 1.754 romi, 90 germani, 31 alte etnii, 4.956 nedeclarați
Componența religioasă: 15.948 ortodocși, 1.705 romano-catolici, 4.046 reformați, 1.440 greco-catolici, 1.345 alte confesiuni, 5.258 nedeclarați
Suprafaţa: 72,82 kmp; intravilan: 20,55 kmp; extravilan: 35,33 kmp.
DESCRIERE/MONOGRAFIE
A város kiszélesedett a Maros-völgyben, a Görgény-patak torkolatánál, a lépcsőzetes jobb oldalán amfiteátrumszerűen épült fel. Idővel a város kiterjedt a folyó bal oldali árterületére is.
Mint ipari és kereskedelmi központ, Szászrégen több nemzeti és megyei út kereszteződésénél fekszik. 32 km-re van Marosvásárhelytől és két falu tartozik hozzá: Abafája és Radnótfája, mindkettő első írásos említése 1332-ből származik.
Szászrégen municípium területén rétegekben neolitikumi, bronzkori, valamint későbbi géta-dák települések nyomait tárták fel, kőbaltákat, kerámiatöredékeket. Felszínre került még egy római pénznemekből álló kincs és egy VIII–IX. századi földvár maradványa. A XII. századdal kezdődően, Szászrégenbe és környékére szászokat telepítettek be, a helység első írásos említése pedig 1228-ból származik Regun néven. A szászokkal való együttélés mélyreható változásokhoz vezetett a helység életében. Habár többször is kifosztották és felgyújtották, mindig újjáéledt.
1300-ban a helység egy dékáni hivatalnak, 1332-ben pedig egy kanonikus értekezletnek adott helyet.
1427-ben mint vásárhely jelenik meg, a XVI. században pedig kézművesközponttá vált. 1434-ben Szászrégen elnyeri a vásárszervezési jogot.
1660-ban Szászrégenben ült össze az erdélyi országgyűlés, hogy a Barcsai Ákos herceg és Kemény János közötti konfliktust megoldja.
A település 1708-1767 között többször leégett, felmérhetetlen károkat szenvedett. II. József császár idején Szászrégen az erdélyi 11 vármegye egyikének székhelye lett. Ebben a vármegyében, a XVIII. sz. végén és a XIX. sz. elején volt lelkipásztor a későbbi görgényi esperes, az akkori Erdélyi Iskola nagy tudósa, Petru Maior. Itt írta meg legfontosabb műveit, köztük a Történelem a románok kezdetéről Daciában címűt.
Az 1848-as forradalmi évnek nagy visszhangja volt a környéken és a városban. Itt tartózkodott a Felső-Maros menti nemzeti gárda ispánja, Constantin Romanu Vivu.
Ebben a forradalmi évben a székely csapatok kifosztották és felgyújtották a várost, majdnem teljesen lerombolták. 1857-ben, miután felépült, Szászrégen újra fontos központ lett, megkapta a szabad város rangot, 1863-tól pedig a jogot, hogy képviselőt küldhessen az országgyűlésbe. 1870-ben nyomdát kezdtek működtetni, 1874-ben pedig az ASTRA Társaság fiókot létesített itt. Az 1885-ben épített Marosvásárhely-Szászrégen vasútvonal, melyet később Dédáig meghosszabbítottak, lendületes fejlődést indított el.
1853-ban tutajozó kereskedelmi társaság jött létre a Maros és Görgény völgyében kitermelt faanyag értékesítésére, mely után megjelennek az első gépfűrészekkel felszerelt fűrészárugyárak.
Szászrégen 1994 novemberében megkapta a municípiumi (megyei jogú városi) rangot. A város fontos gazdasági és kulturális központ, meghatározó szerepet játszik a megye domb- és hegyvidéki tevékenységében. A városban fafeldolgozó vállalatok és építőanyag-termelő egységek működnek. Szászrégennek hangszer-, csónakgyára van. Jelentős gyümölcstermő vidék. A városban néprajzi és természettudományi múzeum működik. A néprajzi múzeum csodálatos hímestojás-gyűjteményéről híres. A municípiumi könyvtárnak számottevő könyvállománya van, melyben régi és ritka könyvek, valamint modern szépirodalmi kötetek és szakkönyvek is találhatók.
Turisztikai látványosságok
Az evangélikus templomot 47 méternél magasabb tornyával a helyiek szász templomként emlegetik. A templom építése a XIII. század végén kezdődött, a négy sarkán lévő tornyocskák a város által elnyert bíráskodási jog bizonyítékai. Az épületnek számos, rendkívüli történelmi és művészi értékkel bíró eleme van, ilyen az egyik korai gótikus ablak félkörívű díszítése a templomalapítókat ábrázoló szoborfejekkel, valamint egy 1330-ból származó, kőbe vésett felirat, amit a legrégebbi latin nyelvű, erdélyi templomban talált feliratként tartanak számon. Az épület többször leégett, és a dokumentumok szerint minden újjáépítésnél, felújításnál többféle stílusjegy került rá. Minden évben klasszikus zene tölti be a templomot, orgonáján a világ legnevesebb művészei játszanak.
A Szent Miklós fatemplom a XVIII. század első felében épült. A legenda szerint Moldovából került Szászrégenbe 1725 körül makedon kereskedők kezdeményezésére, akik a húsvét megünneplésére készülve nem találtak a településen egyetlen ortodox templomot sem. Térbeli elrendezését tekintve trikonikus épület, ami elég ritka Erdélyben. Építési technikája a hagyományos paraszti művészet lenyomata, erre utalnak a lakkozatlan, végükön fecskefarokként összefogott gerendák. Népi oltárképei Toader, a festő aláírását őrzik. 1785–1808 között Petru Maior szolgált ebben a templomban, ebben az időszakban adták hozzá a tornácot és a harangtornyot. A templom 14 méter magas, 6 méter széles és 15 méter hosszú.
Az Anton Badea néprajzi múzeum építészeti műemlékeket, mesterségekhez kapcsolódó tárgyakat, Maros-, Görgény-, Luc-völgyi, illetve az Erdélyi Mezőség egy részére jellemző népviseleteket és sajátos szokásokat őriz és mutat be. A múzeumot 1960-ban alapította Anton Badea néprajztudós, és kezdetben 64 népviseleti darabot tartalmazott, 1970-ben pedig megyei múzeummá vált, ekkor határozták meg sajátos jellegét is. A fő pavilon nyolc terme a Maros megyei falu életébe nyújt betekintést a földművelés, pásztorkodás, házi textilipar kellékeivel és szokásaival, az év ünnepeihez kapcsolódó szokásokkal, illetve tematikus kiállításokkal. A paviloni kiállítóteret egyhektárnyi területen, a múzeumkertben kialakított szabadtéri rész egészíti ki, ahol hagyományos házak és gazdaságok, egy fatemplomocska és népi műszaki létesítmények (malom, prés, olajütő) találhatók.
A Szabadság piactér a gyalogosközlekedés számára fenntartott, modern városi tér, ahol két, 2014-ben befejezett építészeti látványosság fogad: a Szent György ortodox templom és a görögkatolikus Mária-templom.
A Kerekerdő és az évszázados tölgy
A város északi részén található, sokáig Kecskék erdeje néven ismert erdőt 1730-ban ültették a szárazság megelőzése végett. Az öt hektáron elterülő Kerekerdő pihenő- és szabadidős övezet. Az erdő melletti tetőn áll a hétméteres évszázados tölgy, a város élő jelképe. Az 1849-ben ültetett fa a dombról a város fölött őrködve az idő múlásának, a túlélés vágyának és kiharcolásának jelképévé vált.
Multikulturális város
Az országban és a határon túl is a hegedűk városaként ismert Szászrégent mindig nemzeti sokszínűség jellemezte: szászok, magyarok és románok élnek itt ma is együtt, tisztelve egymás szokásait és hagyományait, és örülve annak, hogy az egyes népek sajátosságai együtt egy olyan közösség alkotóelemeivé váltak, amelyet a sokszínűségben megteremtett egység jellemez.
FISA PRIMAR
Starea civilă: căsătorit
Studii: Universitatea Tehnică
Activitate administrativă: viceprimar 2016-2020
Primar din anul: 2020
CONDUCERE
Viceprimar: Dragoş-Cristian Pui PSD
Secretar general: Mirela-Minodora Rădoi
Șef S. Contabilitate: Ramona Moldovan
Director Executiv: Călin Suciu
Consilieri:
Bodó József-Zoltán UDMR
Cătană Stelian-Doru PNL
Demeter Maria UDMR
Farcaș Mihai-Dan PNL
Győrfi Stefan UDMR
Holircă Katherina-Anabella PNL
Kelemen Szabolcs UDMR
Makkai Alpár-Árpád UDMR
Marian Ovidiu-Mihai PSD
Moldovan Florin PNL
Nagy Ferenc-Atilla UDMR
Nicușan Oana PNL
Rus Dan-Dorul ALDE
Sabău Marius-Sorin PNL
Sabău Raul-Ioan PNL
Toncean Sebastian-Gabriel PNL
Tudor Veronka UDMR
Zsigmond Zsolt UDMR
INTERVIU
A polgármesteri mandátum átvételét követően óriási erőfeszítéseket tettem a korábbi vezetőség projektjeinek befejezésére, ugyanis tiszta lappal akartam hozzáfogni a saját fejlesztési stratégiánk gyakorlatba ültetéséhez. Mivel az elmúlt években sok volt a túlzott és ellenőrizetlen kiadás, átértékeltem a prioritásokat, hogy kiderüljön, hol lehet lefaragni a költségekből. Intézkedéseket hoztam egy átlátható és anyagilag megtérülő működési rendszer kifejlesztésére.
A 2021-es évet egy sikeresen kidolgozott költségvetés jellemezte, ami kizárólag a tartós városfejlesztésre összpontosult.
• A kezdetektől támogattuk a szelektív hulladékgyűjtésre ösztönző erőfeszítéseket. Büszkeséggel tölt el, hogy a háztartásokban kiosztott, különböző színű - sárga, kék és zöld - szemeteszsákokkal 45%-os növekedést értünk el a szelektív hulladékgyűjtés terén.
A város lakónegyedeiben térfigyelő kamerákkal ellátott hulladékgyűjtő szigeteket alakítottunk ki, ahova a lakosság kártyával tud belépni. Ezekkel az intézkedésekkel fontos lépéseket tettünk a tisztább lakótelepek és az előírásoknak megfelelő hulladékgyűjtés terén. A legmodernebb szelektív hulladékgyűjtő konténereket helyeztük el a városban, arra ösztönözve az embereket, hogy felelősségteljesen szabaduljanak meg a háztartásukban felgyűlt szeméttől. Megszerveztük az egész városra kiterjedő tavaszi és őszi nagytakarítást, amit a korábbi vezetőség elhanyagolt.
A RAGCL szolgáltatóval együttműködve folyamatosan takarítjuk a város utcáit. Ugyanakkor a polgármesteri hivatal zöldövezetekkel foglalkozó szakosztályának alkalmazottai gondoskodnak arról, hogy köztereink egész évben ápoltak, tetszetősek legyenek.
• Facsemetéket ültettünk az Állomás (Gării) utca zöldövezetében, tudva azt, hogy a zöldövezetek bővítése javítja az életminőséget és a település fejlődéséről tanúskodik. Célunk az, hogy minél tisztább, zöldebb és rendezettebb városunk legyen. Fontos lépéseket tettünk ugyanakkor a digitalizálás érdekében is.
• A digitális technológia alkalmazása a településfejlesztés egyik legfontosabb szegmense. Egy év leforgása alatt sikerült működésbe helyeznünk egy online felületet, ahol építkezési engedélyt, illetve egyéb engedélyeket is lehet igényelni – természetesen a minősített elektronikus aláírás kíséretében –, valamint olyan dokumentumokat, amelyek a szociális ellátási szakosztály vagy a helyi adók és illetékek igazgatósága hatáskörébe tartoznak. Ugyanakkor az adóbevallásokat is fel lehet erre az internetes platformra tölteni.
Folyamatosan javítunk a város infrastruktúráján, az úttest és a járdák rendbetétele az előre meghatározott ritmusban történik.
• Az Állomás utcai útszakaszt a Kaufland üzlet irányában kétsávossá alakítottuk, ezáltal könnyítve a gépkocsiforgalmon. A Maros-híd és az Axente Sever utca közti útkereszteződésnél megszüntettük a körforgalmat, a fordulónál lévő útszakaszt pedig főúttá alakítottuk, így megoldottuk a szóban forgó városrészen tapasztalható zűrzavaros forgalmat, ami évekig megnehezítette a közlekedést.
• Egy korábbi évekből maradt, nagyon tévesen kezelt közbeszerzési eljárás szabályszerű lebonyolítása után befejeztük a Mező (Câmpului) utca teljes felújítását: az esővíz-elvezető árok, illetve a járdák kiépítését és az utca leaszfaltozását. A beruházás összértéke meghaladja a 800 ezer eurót. Amellett, hogy több mint száz csatornafedőt szintre hoztunk, a város több övezetében aszfaltszőnyeget terítettünk le.
• Rendbe tettük a Pandúrok (Pandurilor) utca és a városközpont, illetve a Kelemen (Căliman), a Köztársaság (Republicii), valamint az Eperfa (Duzilor) utcák közötti szakaszt, újraterveztük és rendbe tettük a Sós (Sării) utcánál levő két körforgalmat, továbbá új aszfaltréteget öntöttünk a felújított útszakaszra.
• Befejeztük a Simion Bărnuțiu és a Gh. Șincai utcák teljes felújítását.
• A Rodnei lakótelepen rendbe tettük a főutca tönkrement burkolatát.
• Mivel több évtizedig el volt hanyagolva, elkezdtük az ipari zóna teljes úthálózatának rendbetételét (Axente Sever, Herbus, Fűzfa, Mező utca). A projekt összértéke meghaladja az 1,7 millió eurót.
• A Fejlesztési, Közigazgatási és Közmunkálatokért Felelős Minisztérium aláírta a finanszírozási szerződést 25.422.399 lej értékben az Abafájai (Apalinei) út rendbetételére és a Florea Bogdan Általános Iskola modernizálására.
• Cseke Attila miniszter 8.077.645 lej értékben a Petru Maior középiskola B épületének felújítására is aláírta a finanszírozási szerződést.
• 21.566.871 lejt kapott Szászrégen az Ifjúsági park felújítására és a Kohl István Természettudományi Múzeum felépítésére.
• Többéves huzavona után a Patria mozi helyzete is révbe ér. Aláírtuk a finanszírozási szerződést az épület teljes felújítására és bővítésére. Lezárult a közbeszerzési eljárás az Országos Beruházási Társaság (CNI) által finanszírozott, 11.630.125 lej értékű beruházás kivitelezésére, türelmetlenül várjuk, hogy a nyertes cég megkezdje a munkát.
• A Közúti Infrastruktúráért Felelős Országos Társasággal (CNAIR) tisztáztuk a szászrégeni terelőút helyzetét. Befejeztük a kataszterezést. Most a környezetvédelmi igazgatóság engedélyét várjuk, majd az erre vonatkozó kormányhatározatot, a közbeszerzési eljárás lépéseit követve. A beruházást a kormány uniós alapokból finanszírozza.
• A Maurer Imobiliare ingatlanbefektető cég, egyike a legnagyobb hazai befektetőknek az adott területen, tavasszal (2024) megkezdi egy modern lakóotthonként szolgáló épületegyüttes felhúzását családok számára.
• A város köztereit 75 térfigyelő kamera pásztázza. Az elkövetkezőkben bővítjük a rendszerhez csatlakoztatott videókamerák számát.
• Egy természetbarát, zöld Szászrégenre vágyunk. Megérkezett a tíz hibrid autóbusz. Ezek a kényelmes és környezetbarát járművek légkondicionáló berendezéssel, videókamerával és intelligens utasszámláló rendszerrel vannak ellátva. Reméljük, hogy minél több régeni lakos fogja a modern és környezetkímélő közszállítási eszközöket előnyben részesíteni a saját gépkocsijával szemben.
• A városközpontban készpénzes és bankkártyás fizetésre is alkalmas parkolóautomatákat szereltünk fel, hatékonyabbá téve ezáltal a parkolójegyek kibocsátását. Természetesen továbbra is lehet telefonos üzenet vagy okostelefonos applikáció (UPPARK, TPARK) segítségével fizetni a parkolásért.
• A Metalul sportpálya felújítására vonatkozó szerződést a tavasszal újraértékeltük, a vállalkozó pedig beleegyezett a munkálat befejezésébe.
• Átvettük a Herbus utcai, 38 lakrészes szociális tömbházat.
Minden erőnkkel azon vagyunk, hogy javítsunk a szászrégeni oktatás körülményein. A múlt nyáron (2022-ben) leszerződtünk egy - héa nélkül - 3.135.410 lej értékű munkálatot a 3-as számú napközi modernizálására. A szerződés tárgya a Radnótfájai (Iernuțeni) úti 3-as számú napközi otthon korszerűsítése. A projektbe belefoglalt munkálatok az enyhén leromlott állagú épület modernizálására vonatkoznak. A munkálat során a rendelkezésre álló felületek nem módosulnak. Jelenleg folynak a Vidám Manók bölcsőde munkálatai, a terv szerint a legmodernebb, a normáknak megfelelő intézmény lesz. A Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség (ADR Centru) képviselői szerint a Radnótfája 99. szám alatti, egykori 7-es számú általános iskola átalakításával a régeniek teret nyernének a három csoporttal működő bölcsőde számára, egy olyan környezetben, ahol nincs ilyen jellegű szolgáltatás. Az épület földszinti részén a három bölcsődei csoportnak szükséges felszerelések, a közigazgatási helyiségek, illetve a műszaki-orvosi személyzet kap helyet, továbbá a konyha főzésre és az élelmiszer tárolására használt helyiségei. Emellett egy speciális udvart is kialakítanak játszófelületekkel a gyermekek számára, egy gazdasági udvart kizárólag a műszaki helyiségekhez, valamint egy zöldövezetet, ami elválasztja a létesítményt a szomszédos felületektől.
A projekt teljes költségvetése 3,75 millió lej, amiből 1,40 millió lej a vissza nem térítendő támogatás. A projekt becsült kifutási ideje 2023. december 31.
Benyújtottuk a tervdokumentációt a Lucian Blaga Elméleti Líceum teljes felújítására. Türelmetlenül várjuk ugyanakkor a Ioan Bojor középiskola udvarán kialakítandó tanuszodára vonatkozó pályázatunk kiértékelését.
Az Egyesülés (Unirii) lakónegyed 57-es számú tömbháza körüli terület, valamint az 1918. December 1. utca teljes hosszának rendbetétele befejeződött. A lakóknak zöldövezet, számozott parkolóhelyek, egy modern játszótér és egy bicikliút áll rendelkezésükre. 2022-ben kezdtük a városközpontban az elektromos vezetékeket a föld alatt elhelyezni. Mivel rendkívül fontosnak tartjuk, hogy a városunk intézményeit látogató polgároknak minél nagyobb kényelmet biztosítsunk, foglalkoztat a polgármesteri hivatal udvarának és egyes helyiségeinek felújítása.
Projektjeinkbe az elektromos járművek töltőállomásait is belefoglaltuk. Minél több ökológiai, zöldmegoldást szeretnénk felmutatni a fenntartható város érdekében. Az Anghel Saligny országos beruházási programon keresztül a város legforgalmasabb összekötő útjai közül kettőt szeretnénk rendbe tenni Marosvásárhely és Marosfelfalu irányába.
A Terasz (Terasei) és az Ősz (Toamnei) utcák teljes felújítását a helyi költségvetésből biztosítjuk. Ugyanakkor szándékunkban áll a Grigorescu utcát is teljes mértékben felújítani.
Elindítjuk a Kerekerdő szabadidőpark projektet. Idén (2023-ban) befejezzük a Munkás (Muncitorilor) utcában tavaly megkezdett munkálatokat. Körforgalmat tervezünk kialakítani az Eperfa utca kimenetelénél, a közlekedés megkönnyítése, illetve a környék zsúfolt forgalmának felszabadítása érdekében.
Továbbra is szakértelemmel követjük nyomon a város fejlődését, a rövid és hosszú távú terveket, a projektek hatékony menedzselését. A fiataloknak azt üzenjük, hogy maradjanak itthon, dolgozzunk együtt a saját életminőségünk javításán.