Bogata
Bogata
DATE STATISTICE
Sate aparţinătoare: Bogata, Ranta
Total locuitori: 1.845
Componența etnică: 1.147 români, 487 maghiari, 62 romi, 149 nedeclarați
Componența religioasă: 1.170 ortodocși, 36 romano-catolici, 446 reformați, 4 greco-catolici, 183 alte confesiuni, 6 nedeclarați
Suprafața totală: 30,52 kmp
DESCRIERE/MONOGRAFIE
Localitatea Bogata se află aşezată pe malul drept al râului Mureş, înconjurată de un meandru al acestuia pe trei părţi, la 3 km (cale ferată) şi 7 km (şosea) de oraşul Luduş şi la 38 km (cale ferată) şi 42 km (şosea) de municipiul Târgu Mureș. Încă din epoca bronzului, zona satului Bogata a fost un teritoriu locuit. Aici s-au descoperit multe vestigii aparţinând culturii Coţofeni. Pe locul numit “Dealul Morţii” a fost un castru roman, care păzea cursul mijlociu al Mureşului.
La zidirea Bisericii reformate din sat s-a folosit o cantitate mare de cărămizi provenite din zidurile castrului pe care se observă sigiliul Legiunii a V-a romane Macedonica. Prima atestare documentară a localităţii Bogata este din anul 1295, sub numele de Bagach. În anul 1784 locuitorii comunei au participat la Răscoala populară condusă de Horia, Cloşca şi Crişan. În Revoluţia de la 1848-1849 preotul din comună, Nicolae Vlăduţiu, a fost numit în funcţia de “Prefect al Câmpiei Transilvaniei” în armata condusă de Avram Iancu.
FISA PRIMAR
Primar: Doina Coc – independent
Data naşterii: 30.10.1965
Soţul: Gelu-Ioan
Copii: Vlad-Ioan
Studii: Facultatea de Agricultură, Univ. Științe Agricole
Activitate administrativă: din 1997
Primar din anul: 2020
CONDUCERE
Viceprimar: Szántó Alpár-Attilla UDMR
Secretar general: Kerekes Tünde-Anikó
Consilieri:
Bartha László UDMR
Bucur Ioan-Silviu PSD
Dordea Nicolae-Marius PMP
Jica Victor Pro Romania
László Ferenc Pro Romania
Moscaliuc Marian PNL
Nagy József UDMR
Oroian Vasile PMP
Pop Ioan PSD
Stoica-Stan Marian Pro Romania
INTERVIU
Am preluat de la administrația anterioară, de la domnul Barta László, un proiect executat în procent de 50% privind extinderea rețelei de alimentare cu apă. Am grăbit execuția acestui proiect, fiindcă în ultimii doi ani au fost înregistrate perioade mari de secetă, iar oamenii aveau nevoie de apă. În prezent, toate gospodăriile sunt racordate la rețea. Asta e tot ce am primit de la fostul primar și am reușit să finalizez. Proiectul avea o valoare de 2,25 milioane lei.
Când am candidat, mi-am propus să realizez pentru comună ceea ce primarii de dinaintea mea nu au reușit. Sunt născută aici, dar am fost plecată, iar când m-am întors după 25 de ani, am avut un șoc să aflu că în comună nu există școală, dispensar uman, clădirea primăriei stătea să se dărâme, drumurile lăsau de dorit. Acela a fost momentul în care am hotărât să candidez, să fac ceva pentru comuna mea.
Am obținut finanțare pe programul „Anghel Saligny” pentru asfaltarea și modernizarea drumului comunal DC117, de la Ranta, iar acum semnăm contractul de execuție. Pe PNRR am obținut și am semnat două contracte de finanțare, pentru reabilitare și modernizare Școală Gimnazială din Bogata, proiect în valoare de 2,18 milioane de lei, respectiv pentru reabilitare și modernizare Cămin Cultural de la Ranta, în valoare de 381.000 lei.
Am cumpărat de la biserica reformată clădirea în care funcționează școala, biserica fiind proprietară prin retrocedare a 3/4 din total. Neavând dispensar medical, am început construirea unui dispensar nou, finalizat acum în procent de 90%. În cursul verii urmează să fie făcută și recepția.
Am constatat că la baza sportivă, construcție nouă, dar cu interiorul degradat, ploua în clădire, am renovat, am zugrăvit, am instalat băi. Căminul cultural din Bogata, deși a beneficiat de finanțare, s-a reabilitat parțial, respectiv biblioteca și clubul, dar în sala mare ploua. La cămin am schimbat toată țigla, am zugrăvit în interior, am pus perdele, cortină, aer condiționat, acum îndeplinește condițiile unui adevărat cămin cultural. Până la sfârșitul mandatului schimbăm și băncile, cu scaune mai comode. Pe drumul județean ce trece prin localitate, DJ105, vom amenaja stații de autobuz acoperite, pentru protecția și confortul călătorilor. În 2021 și 2022 am reușit să facem câteva extinderi la rețeaua de gaz în comună, iar 50 de persoane au fost branșate gratuit. Investiția a fost de circa 500.000 lei.
Pentru educația copiilor am făcut tot ce am putut pentru a le asigura condiții bune la școală și în afara ei. Am inițiat un proiect de reabilitare a școlii, am susținut organizarea de excursii. Sunt copii care nu au ieșit din comună până acum. I-am dus la Grădina Zoologică din Târgu Mureș, să viziteze orașul, la muzeu etc. Cu ajutorul sponsorilor am asigurat transportul, iar biletele de intrare le-am plătit noi. Îmi mai doresc să le amenajăm un parc de joacă.
Cadastrul sistematic este finalizat în proporție de 70%, mai avem la această oră 7 sectoare de luat în lucru, am făcut intravilanul, suntem la faza în care s-au rezolvat contestațiile, în septembrie sau octombrie toți proprietarii vor avea carte funciară.
De la ANCPI suntem asigurați că, până la sfârșitul anului, va fi organizată licitația de execuție și pentru celelalte 7 sectoare pe care le mai avem de înregistrat. Din păcate, multă lume e plecată la muncă în străinătate. Tinerii pleacă, prea puțini se mai întorc. La recensământul anterior am avut 2036 de persoane, iar acum avem 1845, o scădere semnificativă.