Albești
Albești
DATE STATISTICE
Sate aparţinătoare: Albești, Boiu, Jacu, Şapartoc, Ţopa, Valea Albeştiului, Valea Dăii
Total locuitori: 5.392
Componența etnică: 3.533 români, 849 maghiari, 545 romi, 19 germani, 6 alte etnii, 440 nedeclarați
Componența religioasă: 3.858 ortodocși, 194 romano-catolici, 580 reformați, 14 greco-catolici, 746 alte confesiuni
Suprafața totală: 82,7 kmp
DESCRIERE/MONOGRAFIE
Localitatea Albeşti este situată pe râul Târnava Mare, la o distanţă de 5 km de municipiul Sighişoara şi la 60 km de municipiul Târgu Mureș.
Este atestată documentar din anul 1316, cu numele “Alba Ecclesia”, adică “Biserica Albă”. Din anul 1263 datează atestarea documentară a satului Şapartoc (Villa Sapartoc), din 1301 – Boiu (Bwu), Ţopa din 1854 (Boiu Mic) şi din 1466 – Jacu (Sakod).
FISA PRIMAR
Nicolae Șovrea – PSD
Data naşterii: 25.05.1959
Soţia: Rodica
Copii: Nicolae-Adrian; Petra-Denisa; Daria-Mihaela; Ioan-Daniel
Studii: Institutul Agronomic Cluj-Napoca
Activitate administrativă: Inspector fond funciar
Primar din anul: 2009
CONDUCERE
Viceprimar: Sergiu-Ioan Fintoc PNL
Secretar general: Dănuț Purcariu
Contabil: Maria Zirbo
Consilieri:
Cismaș Nicolae PMP
Dănilă Alexandru PMP
Maier Nicolae PNL
Marcu Angela PSD
Marcu Cornelia-Elena PSD
Muntean Andrea-Silvia PMP
Pintea Adrian-Ironim PNL
Pintea Aurel PSD
Stroian Zaharie PNL
Suciu Ioan PSD
Tamási Károly UDMR
Titi Valentin PSD
Vlad Daniela-Julieta PSD
Voina Bianca-Valentina PMP
INTERVIU
Împreună cu echipa organizației locale a PSD din care fac parte, am luat în dezbatere o serie de proiecte de continuare a celor începute, și să inițiem alte proiecte destinate dezvoltării comunei, creșterii, bunăstării și înțelegerii dintre locuitorii comunei Albești.
Din mai multe motive n-am reușit să definitivăm o serie de proiecte propuse pentru mandatul 2016-2020. Mă refer la lucrări de infrastructură rutieră și la lucrări de introducere a canalizării în satele Boiu și Țopa. Nu am putut să continuăm lucrări la infrastructura de bază, drumuri, șanțuri, trotuare în cele două sate fără să introducem mai întâi canalizarea. Pentru lucrările de canalizare în cele două sate, care împreună totalizează peste 2000 de locuitori, am obținut fonduri de la AFIR. Valoarea lor se ridică la peste două milioane de euro, din care un milion de euro sunt fonduri nerambursabile, restul este cofinanțare din bugetul local. Lucrarea se apropie acum de final, cu toate că au fost întârzieri, unele din cauza pandemiei, altele din cauza ajustării prețurilor la materiale, dar avem asigurarea de la firma constructoare că în trimestrul III, începutul trimestrului IV, lucrarea va fi finalizată, inclusiv branșamentele interne. Lucrarea presupune montarea conductei principale, urmând ca branșarea propriu-zisă să fie realizată prin fondurile proprii ale locuitorilor. Am înaintat cu documentația pentru infrastructura din satele Boiu și Țopa prin programul „Anghel Saligny”.
Odată cu terminarea canalizării vrem să demarăm lucrări la drumuri, la străzile interioare, la podețe, poduri, șanțuri, trotuare, așa că am înaintat documentația la Ministerul Dezvoltării, unde am obținut finanțarea. Acum suntem cuprinși în planul de finanțare cu o sumă de 20 de milioane de lei, din cele 24 de milioane de lei solicitate. Suntem mulțumiți, așteptăm să fim invitați pentru a semna finanțarea.
În mandatul trecut și în mandatul acesta am asfaltat până la această dată, din fonduri proprii, peste 20 km de străzi. Din 2016 încoace, am alocat peste patru milioane de lei destinate acestui scop. Acum se află în derulare lucrări de modernizare și asfaltare la două străduțe din Albești, străzi pe care am introdus canalizarea și încercăm să le și asfaltăm în acest an.
Nu ascund că avem lipsuri în a asigura o deplasare normală, civilizată spre cele două sate depopulate care aparțin comunei noastre. Mă refer la satul Șapartoc și satul Jacu, situate la 5-6, până la 8 km distanță de centrul comunei.
Avem în așteptare proiecte pentru refacerea infrastructurii în ambele sate. Din fonduri proprii am trecut la amenajarea drumului. Ca aspect pozitiv este că cel puțin satul Șapartoc, a început să se repopuleze. Vara trecută am avut acolo o întâlnire cu fiii satului în colaborare cu Centrul Cultural Mureș, la care a participat un număr impresionant de fii ai satului, sau de urmași ai acestora. Unii au început să-și cumpere proprietăți sau să se instaleze în proprietățile înaintașilor lor, așa că avem un semn pozitiv în acest sens.
Având un număr mare de rromi și de familii defavorizate, în mandatul trecut am inițiat un proiect de combatere a marginalizării și de educație a copiilor proveniți din familii defavorizate, prin înființarea unui centru de zi. Valoarea de început a fost de 150.000 EUR. În actualul mandat am inițiat încă un proiect vizând buna funcționare a acestui centru, în valoare de un milion de euro, care să ducă la finalizarea construcției și intrarea în activitatea propriu zisă. Acum suntem în faza de preluare a centrului de la de la firma constructoare. Am încheiat înscrierea în cartea funciară a construcției și urmează deschiderea centrului. Am organizat deja patru grupe de copii, a câte 15-20 de copii pe grupă, formate din copii care nu sunt școlarizați.
Din 2011, când a avut loc ultimul recensământ, populația este stabilă, avem cam același număr de locuitori. La 1 iulie 2022 comuna avea peste 6.200 de locuitori, conform datelor preliminare. Asta înseamnă că populația nu a suferit modificări numeric, în ciuda faptului că mulți locuitori ai Sighișoarei au cumpărat proprietăți, și-au construit case aici. Nu prea găsim o explicație. Noi facem parte din asociații intercomunitare, iar cotizațiile și obligațiile financiare ce ne revin nouă se raportează la cifre din statistică. Așa că suntem puțin derutați.
Prin PNRR am inițiat două proiecte de eficientizare energetică pentru sediul primăriei și pentru dispensarul uman. Dispensarul este situat în aceeași incintă, ne declarăm satisfăcuți că deja am semnat finanțarea de aproape două milioane de lei pentru aceste proiecte.
Ne interesează și accesarea de fonduri guvernamentale pentru un cadastru sistematic, lucrare deosebit de importantă și deosebit de utilă pentru acum, dar mai ales pentru viitor.
Firmele de topografie au rețineri la semnarea contractelor datorită faptului că se întâmpină dificultăți la preluarea documentelor de stare civilă, de acte de moștenire, din partea cetățenilor. N-am reușit să finalizăm decât două sectoare dintr-un număr destul de mare. Nu ne putem declara mulțumiți de cum merg lucrurile cu cadastrarea.
În altă ordine de idei, comuna noastră era printre cele mai bogate comune în acțiuni folclorice. În comună aveam un număr de cinci ansambluri folclorice.
În fiecare sat al comunei avem câte un grup vocal folcloric, iar în Albești, ca sat de reședință, pe lângă grupul vocal folcloric, mai avem un grup de dansuri românești, și un alt grup de dansuri maghiare. Aveam un club de șah, nu prea numeros, dar foarte, foarte activ până la pandemie. Ne mândream cu concursurile de șah, superioare ca organizare celor din municipiul Sighișoara. Acum chiar dacă nu au abandonat activitatea, e mai puțin vizibilă și mai puțin intensă.