Viișoara
Viișoara
DATE STATISTICE
Sate aparţinătoare: Viişoara, Ormeniş, Sântioana
Total locuitori: 1.802
Componența etnică: 1.217 români, 32 maghiari, 363 romi, 52 germani, 138 nedeclarați
Componența religioasă: 1.507 ortodocși, 4 romano-catolici, 36 reformați, 7 greco-catolici, 239 alte confesiuni, 9 nedeclarați
Suprafața totală: 66,87 kmp
DESCRIERE/MONOGRAFIE
Localitatea Viişoara se găseşte în bazinul superior al pârâului Domald (Zagăr), ca afluent pe stânga al râului Târnava Mică. Este atestată documentar în anul 1367, sub denumirea Hondorf.
Satul s-a format prin contopirea a două aşezări distincte: Domald şi Hundorf. Se remarcă Biserica evanghelică, ridicată în sec. XVI-XVII, cu turnul din 1786, şi Monumentul eroilor, ridicat în cinstea celor morţi pe teritoriul comunei în luptele din anul 1918. Pe coasta dealului din marginea satului Viişoara – Domald, este mormântului mamei marelui matematician, Bolyai János.
Satul Ormeniş este atestat în anul 1319, cu denumirea Villa Ermen, iar satul Sântioana este amintit prima oară în documentele istoriei în 1303, sub numele de Santus Johannes. Se remarcă Biserica evanghelică din Ormeniş (sec. XV) şi Biserica evanghelică din Sântioana (sec.XVI-XVII).
FISA PRIMAR
Primar: Ovidiu-Dorel Stoica – PSD
Data naşterii: 22.01.1958
Soţia: Maria
Copii: Cristina
Studii: Facultatea de Construcții, Inst. Politehnic „Traian Vuia”, Timișoara
Activitate administrativă: –
Primar din anul: 1990
CONDUCERE
Viceprimar: Pavel-Claudiu Petri PSD
Secretar general: Maria-Cosmina Oneț
Contabil: Daniela Petri
Consilieri:
Afrim Vasile-Adrian PMP
Coldea Ioan-Emanoil Pro Romania
Curuțiu Marinel-Ioan PNL
Horvat Mircea PMP
Muntean Ioan PSD
Petri Sorin Pro Romania
Popa Ana PNL
Roth Claudiu Pro Romania
Stan Marian-Bogdan PSD
Stanciu Sergiu-Cristian PSD
INTERVIU
Aproape tot ce ne-am propus ca proiecte de mare însemnătate pentru comună le-am finalizat pe parcursul anilor. Am finalizat introducerea apei în localitatea Viișoara. Am finalizat construirea un dispensar uman cu tot ceea ce este necesar medicului de familie, plus un cabinet stomatologic. Am reabilitat și modernizat școala din Viișoara la standarde europene și am finalizat grădinița din localitatea Sântioana.
Am asfaltat toate străzile laterale din cele trei localități aparținătoare Viișoara, Ormeniș și Sântioana. În ceea ce privește infrastructura școlară pot spune că este pusă la punct. Chiar și acum conducerea școlii din Viișoara a inițiat un proiect care se va derula tot prin primărie în ceea ce privește dotarea unităților școlare, cu toate aparaturile necesare la nivelul 2024 până în 2027. Pentru legislatura 2020-2024, ne-am propus o extindere a rețelei de apă potabilă în satele aparținătoare Sântioana și Ormeniș. Acum lucrăm la un proiect în ceea ce privește canalizarea celor trei localități aparținătoare, să avem pusă la punct atât infrastructura de apă, cât și cea de canalizare. Suma totală se ridică la aproximativ 110 milioane de lei.
Am mai depus un proiect la Compania Națională de Investiții pentru reabilitare și modernizare a căminului cultural din localitatea Viișoara, lucrare care va costa aproximativ trei milioane de lei.
Avem preocupări și pentru susținerea zootehniei, dar în acest sector avem o mare problemă în ceea ce privește amenajamentul pastoral. Trebuie să găsim o soluție pentru a-i ajuta pe crescătorii de animale în ce privește prețurile de amenajament. Acum sunt niște prețuri care îi sufocă, practic nu știu cum o să găsim o cale legală pentru a ieși din această situație. Numărul de animale a crescut atât la ferme, cât și la populație. Față de anii trecuți s-a dublat numărul lor, atât la ovine, cât și la animalele mari, vaci și bivoli. Cred că Viișoara e singura comună din județul Mureș în care se mai ocupă cineva de creșterea bivolilor. Un crescător de la noi are în fermă vreo 16 exemplare de bivoli.
Am luptat pentru a stabiliza populația aici prin aducerea comunei la standarde cât de cât acceptabile, atât pentru cei care locuiesc aici, cât și pentru cei care vor să se stabilească în comună. Dacă în localitate nu este apă, nu este canalizare, nu este iluminat public, nu sunt gaze, nu ai internet, e greu de crezut că cineva vine la încălzirea locuinței și la soba de gătit cu lemne. Noi le avem pe toate, în afară de gazul metan.
Dar, spre surprinderea mea, s-au mutat unii aici, acceptând aceste condiții: câteva familii tinere, chiar și din Târgu Mureș, care au cumpărat case la Viișoara și se simt foarte bine aici. Ei zic că mai bine fac naveta din Viișoara la oraș, decât invers. Așa că, în mod îmbucurător, recensământul recent ne arată că suntem într-o ușoară creștere, sperăm că dacă toate aceste utilități vor fi aduse la standarde, populația, numeric vorbind, va crește. Comuna este așezată într-o zonă lipsită de poluare.
Drumul județean este reabilitat și este într-o stare foarte bună. Legătura cu Târgu Mureș este ușoară, legăturile cu Sighișoara, cu Târnăveni, cu Mediaș, cu Dumbrăveni, de asemeni. Marea noastră problemă este că în comună nu a fost introdus încă gazul metan, trebuie să recurgem la folosirea altor forme de încălzire. E o ironie a sorții că aici unde este patria gazului metan locuitorii comunei sunt privați de beneficiile lui. Suntem rămași în urmă și cu problemele cadastrale, intra- și extravilane, cu greu se găsesc specialiști topografi, sunt și foarte scumpi, dar sperăm că o vom duce cumva la capăt.
Primăria are peste 2.000 de hectare de pădure în administrare. Sprijinim oamenii cu diferite cantități de lemne, dar în primul rând sprijinim instituțiile școlare, primăria, dispensarul uman, care primesc cantitățile de lemn de foc gratuit, trebuie să plătească doar transportul. Populația beneficiază de un preț mai bun față de prețul de pe piața liberă, sau cel de la ocoalele silvice. În acest fel putem să-i ajutăm și pe nevoiașii noștri, mai ales că majoritatea sunt pensionari, cu pensii foarte mici, de CAP.
Pentru a păstra și atrage tineret în comună ne-am propus, în cadrul consiliului local, ca la fiecare școală, acolo unde există teren, să facem niște miniterenuri sintetice, pentru ca tineretul să poată practica o activitate sportivă, să-l mai scoatem din fața telefoanelor și a tabletelor. Din păcate, sălile de sport sunt greu de întreținut, iar în curtea școlii nu se mai joacă fotbal, din cauza sedentarismului mulți tineri fiind obezi.