Gornești

Gornești

DATE STATISTICE

Sate aparţinătoare: Gorneşti, Iara de Mureş, Ilioara, Mura Mare, Mura Mică, Pădureni, Periş, Petrilaca de Mureş, Teleac

Total locuitori: 5.072

Componența etnică: 770 români, 3.514 maghiari, 420 romi, 5 germani, 363 nedeclarați

Componența religioasă: 743 ortodocși, 343 romano-catolici, 3.159 reformați, 47 greco-catolici, 776 alte confesiuni, 4 nedeclarați

Suprafața totală: 54,39 km2

DESCRIERE/MONOGRAFIE

Localitatea Gorneşti este aşezată pe malul stâng al Mureşului, la distanţa de 16 km atât de municipiul Reghin, cât şi de municipiul Târgu-Mureş. În anul 1319 apare prima atestare documentară a localităţii Gorneşti, sub numele Knezeg. Satele aparţinătoare comunei Gorneşti sunt atestate documentar după cum urmează: 1332 – Iara de Mureş, Pădureni şi Petrilaca, 1359 – Mura Mare, 1381 – Teleac, 1441 – Periş şi 1460 – Ilioara. Se remarcă Biserica reformată din Periş, cu clopotniţa de lemn, ambele din sec. XIV şi Biserica ortodoxă de lemn “Sf. Arhangheli”, ridicată în Mura Mare în secolul XVII. Castelul “Teleki” din Gorneşti s-a construit între anii 1772-1803 şi împreună cu Cripta familiei Teleki sunt alte două monumente importante.

PRIMAR: Kolcsár Gyula (UDMR)

Data naşterii: 12.07.1972

Soţia: Ilona

Copii: Kincső; Panna

Studii: Facultatea de Horticultură, USAMV Cluj-Napoca

Activitate administrativă: consilier local 2004-2008

Primar din anul: 2008

CONDUCERE

Viceprimar: Szabó Ernő UDMR

Secretar general: Anca-Maria Pașcan 

Contabil: Maria-Magdalena Maloș

Consilieri:

Antal Levente-Mihály       UDMR
Bartis Levente                  UDMR
Biró Lénárd                       UDMR
Biró Sándor                       UDMR
Ciobanu Doru                   ALDE
Dávid Balázs                     UDMR
Haboczki Barna-András   UDMR
Kurcsi Ioan                        UDMR
Morar Cornelia                  PNL
Orbán Zoltán                    UDMR
Aurel Savu                        PSD
Szabó Attila                     UDMR
Vaida Marcel                    PNL
Szász András                   UDMR

INTERVIU

Momentan avem în derulare proiectul pentru reabilitarea școlii gimnaziale din Periș, proiect care vine din mandatul trecut, am întâmpinat unele probleme generate de către lipsa forței de muncă pe piața muncii. Am re contractat acea lucrare iar acuma lucrurile intrând pe făgașul normal, înseamnă că școala gimnazială din Periș va avea o manta nouă, anvelopare, izolații termice, deci va fi o școală modernă, demnă de secolul 21. Mai avem în derulare modernizarea căminelor culturale din Periș și Petrilaca, dar firma care executa lucrările a intrat, din păcate, în insolvență iar acum am găsit soluții pentru remedierea problemelor, așa încât în perioada imediat următoare, aceste obiective vor fi și ele finalizate. Anul trecut, pe fondurile GAL ului de parteneriat mureșean, am realizat încă două terenuri sintetice în satele Petrilaca și Teleac, care se adaugă celor trei existente în Periș Gornești și Pădureni. Concomitent cu acestea, am terminat asfaltarea străzilor în satul Gornești și Periș, lucrare aflată încă în derulare, se mai lucrează doar la rigole, după care va urma recepția finală. Asfaltarea acestor străzi au costat aproximativ 1,8 milioane de euro. Am ajuns la finele lucrărilor de la sistemul de canalizare a apelor menajere în Gornești și în Periș. Această lucrare a fost de o anvergură foarte mare, durează de circa șapte ani de zile. S-a făcut recepția finală în decursul lunii decembrie 2022, acum se lucrează la branșarea populației la rețea. Suntem înaintea recepționării sistemului de apă potabilă în satul Pădureni. Putem spune că o dată cu aceasta accesul locuitorilor din comună la apă potabilă este asigurat la peste 80%. Avem această rețea în Gornești și în Periș, cele două însumează aproape 4000 de persoane, precum și la Iara de Mureș la care se adaugă acum Pădureni. Proiectul pentru Petrilaca și Teleac la apă și canalizare este în faza de evaluare, avem încredere că vom fi selectați și vom da drumul și la aceste două sate pentru extinderea rețelei de apă și canalizare. La Pădureni, această rețea de apă și canalizare a costat în jur de un milion jumate de euro. Momentan se derulează în comună un proiect pe „Anghel Saligny”, pentru modernizarea drumului comunal DC 16, între Periș și Iara de Mureș. Este un drum în lungime de 9,2 km, ce va fi terminat anul acesta, contractul de finanțare este semnat cu Ministerul Dezvoltării. Valoarea acestui proiect este de opt milioane de lei. Urmează un proiect semnat cu Ministerul Dezvoltării, tot pe „Anghel Saligny”, pentru asfaltare de drum comunal între satele Mura Mare, Mura Mică, Ilioara și respectiv drumul comunal DC15, care leagă Petrilaca de Teleac.
Prin acest proiect ne apropiem cu pași rapizi de sfârșitul asfaltării drumurilor comunale.
Gornești este o comună cu nouă sate, în care drumurile comunale și străzile, precum și drumurile adiacente însumate, ajung undeva la aproape de 94 km.
În PNRR avem alte proiecte în derulare. Acum se depune un proiect pentru modernizarea și dotările școlilor aparținătoare comunei Gornești.
Școala din Periș este în proces de reabilitare, urmează Gimnaziul „Teleki Domokos” din Gornești și gimnaziul din Pădureni. Am semnat și un contract pentru transpunerea PUG-ului în format electronic GIS.
Urmează ca pe bugetul local, unde avem circa 320.000 euro, să încercăm automatizarea iluminatului public, automatizarea sistemului de irigație la baza sportivă și unele investiții care țin de producerea de energie verde.
Despre eficientizarea energetică a clădirilor aparținătoare comunei pot spune că singura care, după măsurători, ar trebui reabilitată termic este corpul vechi al primăriei, celelalte construcții fiind noi sau proaspăt reabilitate. Școala gimnazială din Gornești a fost reabilitată în 2000. Căminele din Pădureni și din Periș, precum și școala din Periș, sunt în reabilitare. 80% din clădirile aparținătoare comunei sunt reabilitate și protejate energetic.
Banii pentru proiectele de pe GAL s-au cam terminat, așteptăm cu ardoare următoarea sesiune. Posibilități de accesare a fondurilor vor mai fi probabil la sfârșitul acestui an sau la începutul anului viitor. Ne dorim încă un utilaj, respectiv un ATV, pentru intervenția la dezastre și la stingerea incendiilor. Comuna are un ATV, cumpărat tot pe GAL, și pentru că a fost foarte eficient vrem să mai achiziționăm încă unul. Îl recomandă mai ales dimensiunile, care îi permit să intre ușor în curțile cetățenilor, și fiind un utilaj de 4×4 cu accesibilitate chiar și în pante, în terenuri abrupte, s-a dovedit a fi foarte util. Primăvara trecută a fost secetoasă și, pe lângă incendiile de câmp, am avut și incendii în zone împădurite. Acest utilaj ne-a ajutat mult la stingerea lor și, din acest motiv, am decis să mai achiziționăm unul.
Ultima achiziție pornită pe sumele pe care le avem la dispoziție va fi un excavator de șapte tone, pe șenile din cauciuc, cu care o să executăm, la costuri mai reduse, branșările la apă și la canalizare.
Eu cred că în era noastră sportul intră în categoria lucrurilor care trebuie susținute și practicate cu consecvență. Noi, primarii, noi, administratorii, avem tendința să ne gândim doar la infrastructura subterană și supraterană, betoane, asfaltări, canalizare, apă și așa mai departe. Cred că în secolul 21, când copiii au foarte mult de învățat și sunt cuprinși și de febra internetului, suntem obligați să facem investiții în sport, să-i canalizăm pe acești copii să facă sport. Pe termen lung, această investiție se va întoarce în sănătate și în reducerea frecventării spitalelor de către cetățeni. Suntem singura comună situată între cele două municipii, Reghin și Târgu Mureș, care are echipă de fotbal susținută de primărie. Avem trei echipe, pe trei categorii de vârstă, cu antrenor care se ocupă de copii. Noi, bărbații, ne ocupăm doar de fotbal, ar cam trebui să facem loc și pentru alte discipline sportive, să le scoatem și pe fete de lângă de lângă computer. La noi se organizează multe competiții de fotbal, atât pentru juniori, cât și pentru seniori. Am avut Cupa Satelor, Cupa Secuilor etc. Avem o bază sportivă bine pusă la punct, dar ne gândim să o mai dezvoltăm. Momentan lucrăm la reabilitarea anexelor de la Sala de sport, care a fost construită în 2007 și cred că, după 16 ani, merită să-i reabilităm măcar băile și anexele.
În ce privește domeniul cultural, avem mai multe festivaluri, dar unul cu adevărat consacrat este Festivalul internațional de dansuri populare „Gyöngykoszorú” (Coroana de perle) din Pădureni, aflat în acest an la cea de a 29-a ediție.